# Hjälp med photoshop
Author: Lisanikon

Hej alla! Jag har fått ett problem. Förvånar mig dock inte om det bara är jag som är okunning. Men såhär (se bild) ser mitt photoshop cc ut. Detta skedde häromdagen och problemet är då att jag inte ser den övre menyraden (där man kan spara bilder mm). Hur får jag fram den igen, någon som vet?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Prova tryck på tangenten f tills det blir som vanligt igen.

## Comment 2
Author: Lisanikon

#1 Ingenting händer tyvärr

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Hmmm då vet jag inte.,., 🤔

## Comment 4
Author: jowe172

Tryck på Tab

## Comment 5
Author: Inkanyezi

Jag vet inte, och jag har inte Photoshop, men i andra program brukar man kunna välja vilka menyrader man vill ha genom att högerklicka i det tomma fältet till höger i raden längst upp. Då brukar man få upp en meny med alternativ för raderna som ska visas högst upp i programfönstret.

## Comment 6
Author: Martin

Eventuellt VISA - SKÄRMLÄGE - \[välj med eller utan meny, du har troligen fullskärm utan meny\].

## Comment 7
Author: Kryddis

Har du ändrat något med skärmupplösning eller hur objekt skall visas på skärmen på datorn? I så fall pröva att ändra tillbaka genom att högerklicka på skrivbordet och välj "Skärmupplösning". Kolla först att skärmupplösningen står på "Rekommenderas". Gör den det så gå vidare på länken "Gör text och andra objekt större eller mindre" och välj där helst 100%. Om den redan står på 100% pröva att göra objekt större eller mindre och se om meny kommer tillbaka. (Jag kommer inte ihåg om du behöver göra omstart emellan och orkar inte testa själv ;))
