# Kritik på porträtt
Author: fotografisk

Vill ha lite kritik på dessa foton, lägger upp orginaler och sedan två stycken som jag har behandlat i photoshop genom att gjort kortet svartvitt och sedan lagt till oskärpa och brus.

Ge gärna kritik på alla 3, vad som är bra och dåligt.

Hur jag borde ha gjort istället etc. etc.

Och snälla om ni ger mig kritik så skriv gärna hur ni skulle ha gjort för att det skulle blivit bättre :)

## Comment 1
Author: fotografisk

Bild 2, har gjort den svartvit samt lagt till oskärpa.

## Comment 2
Author: fotografisk

Och den tredje och sista bilden, oskärpa och brus i svartvitt.

## Comment 3
Author: pellepiano

Jag tycker inte Radial Blur gör något positivt för bilden, hennes mun blir alldeles suddig.

Då tror jag det skulle vara snyggare att ta bort kamerablixten ur ögonen och kanske ersätta med reflexen av en softbox eller fönster för ett exklusivare intryck . Eller mörka ned bakgrunden så skuggan från blixten döljs.

## Comment 4
Author: Carlton77

Trist bild.

De 2 sista bilderna saknar helt fokus.  
Precis som Pellepiano skriver så  behövs det  något  för att  softa blixten när man tar  bilder så nära annars blänker ansiket och det blir utfrätt på sina ställen.

Kaffefilter framför blixten kan vara ett trix.

//Macke

## Comment 5
Author: fotografisk

Tack för tipsen, får ta o sätta kaffefilter (eller vitt papper har jag läst om) framför blixten o testa lite mer :)
