# Redigera bort
Author: sosom11

Hej! Jag undrar om ni har något bra program då ni kan på ett snyggt sätt ta bort eltrådar, halsband på hundar eller andra "irriterade" eller fula saker som stör bilden. Tex på den här med kopplet.

Tacksam för svar :)

## Comment 1
Author: JazzBass

Om du har bilden i större format så kanske nån kan hjälpa till, men det är onekligen svårt om bilden bara är ca 250x400 pixlar.

## Comment 2
Author: sosom11

Nej, jag ville bara ge ett exempel. Har många foton som jag själv vill redigera och lära mig hur en gör ;)

## Comment 3
Author: fotografen.ville

Jag kör Photoshop CS 5.5 när jag redigerar mina bilder. Svårt att förklara hur man gör eftersom det beror på vilken bild man har med att göra.

## Comment 4
Author: JazzBass

#2 - Det jag avsåg var att det är svårt att göra ett bra jobb på en så här liten bild, även om nu ville lyckades hyfsat väl i #3. Det finns för lite pixlar helt enkelt. Ska man redigera bort nånting noggrant (med t.ex. klonverktygen) är det bäst att göra det med bilderna i originalstorlek.

Rekommenderar Photoshop Elements som ett bra redigeringsprogram som kan det mesta. Även Gimp funkar hyfsat, men jag tycker PS(E) är mer intuitivt och enklare att förstå sig på.

## Comment 5
Author: sosom11

#3 Tack för bra svar!
