# OpenRAW
Author: Robert

Juergen Specht, som gör ett enormt arbete med att driva oss konsumenters och fotografers talan mot alla kameratillverkare som låter göra RAW-formatet framtidsosäker, har nu uppdaterat sin hemsida.

[Besök OpenRAW uppdaterad hemsida!](http://www.openraw.org/ "http://www.openraw.org/")

Över 19,000 fotografer deltog i OpenRAW undersökning. Förhoppningsvis kan hans arbete leda till att RAW-formatet blir lika öppet som JPEG.

Är du angelägen om att kunna hantera dina RAW bilder även i framtiden så ska du ge ditt personliga stöd [här.](http://www.openraw.org/forum/1 "http://www.openraw.org/forum/1")

Jag konverterar alltid mina RAW bilder som jag har fotat till DNG. I DNG filen bäddar jag in en RAW-kopia och en större JPEG bild. Läs mer här, [Adobe DNG Converter](../Articles/Read.aspx?ArticleId=5620b619-c37d-488c-899c-ff280b009da5 "http://foto.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=5620b619-c37d-488c-899c-ff280b009da5").

Hälsningar

Robert

## Comment 1
Author: broderbluff

fast JPEG är inte en öppen licens ;)

## Comment 2
Author: Robert

#1, men det är filmnegativ :)

Robert

## Comment 3
Author: Martin

[http://digitalfoto.fpgroup.se/](http://digitalfoto.fpgroup.se/)

Kanske inte rätt tråd, men den handlar om RAW i alla fall. Tydligen en extrabilaga om just RAW i senaste numret av Digitalfoto. Kanske kan vara något för den som är intresserad. Har dock själv inte kollat den än.

## Comment 4
Author: Robert

Tack för tipset marnyman!

 Robert
