# Oskärpa när jag vill ha stort skärpedjup?
Author: FormerMazda

Hej!

Något jag har bråkat en del med är att få en skarp, men oändlig fokus i en del bilder. Om man fotograferar ett ljus ståendes på ett bord så är det ju mer eller mindre omöjligt att få ett skärpedjup som tar med hela bordet, om nu ändå ljuset ska stå i centrum. Men även landskapsbilder tycker jag tappar i fokus när man vill ha med fokus på mycket. Exempel på detta finns i KerstinP:s tråd "Naturen i april -06". Mitt bidrag där tycker jag inte har den skärpa jag vill ha. Jag vet iofs. inte om jag förväntar mig för mycket av min utrustning eller om jag helt enkelt inte kan hantera den.

Kameran är en Canon EOS300D, och bilderna är tagna med "kit-objektivet" (18-55mm). Kameran har jag provat att dels köra på auto men också på det de kallar A-DEP vilket är ett läge som ska ge större skärpedjup. Objektivet är iofs. det billigaste och enklaste man kan få tag på.

Men hur gör man för att få en bra skärpa även när det ska vara överallt?

## Comment 1
Author: Queball

Här är en länk till en (i mitt tycke) väldigt lärorik sida som  
heter Jonas Webresurs: Fotoskolan, avsnittet jag länkar till  
handlar just om skärpedjup och dylikt, hoppas du har hjälp  
av denna.

 [http://www.jonasweb.nu/sidor/fotoskolan/blandareslutare/  
blandareslutare.html](http://www.jonasweb.nu/sidor/fotoskolan/blandareslutare/blandareslutare.html)

## Comment 2
Author: Fotord

Bra länk Queball.

Vill man ha stort skärpedjup och bra skärpa över hela ytan skall man använda sig av en liten bländare. När bländaren blir mindre måste man öka slutartiden för att få samma mängd ljus till sensorn. Den längre slutartiden ger i vissa fall skakningsoskärpa eftersom det är svårt att hålla kameran helt stilla. Detta betyder att man måste använda sig av stativ eller stödja kameran mot en sten.

## Comment 3
Author: Robert

Sedan behöver man ju inte gå över ån för att få information :).

Jag hoppas att jag kan bjuda på något här:

[Program för skärpedjup](../Articles/Read.aspx?ArticleId=aabff212-5396-485d-9500-f277e5683bea "http://foto.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=aabff212-5396-485d-9500-f277e5683bea")

[Skärpedjup](../Articles/Read.aspx?ArticleId=34b647bb-5345-4091-8ac2-e39d30cb1715 "http://foto.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=34b647bb-5345-4091-8ac2-e39d30cb1715")

Hälsningar

Robert

## Comment 4
Author: Queball

#3 Ibland är man glömskare än nödvändigt, jag läste ju  
DOF-artikeln häromdan... Tur att det finns snälla människor  
som tar hand om gubbar med teflonminne ;-)

## Comment 5
Author: Robert

#4, jag sitter och tröstar mig med min snuttefilt.

Hälsningar

Robert

;)

## Comment 6
Author: FormerMazda

Jag tackar er alla för info'n och länkarna här! Mycket intressant läsning!

Nu vill jag ju ge mig ut och prova, men vem tror ni har lånat ut kameran imorgon då? ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)
