# Sökare eller skärm!
Author: Gertb

Hur fångar du motivet när du fotograferar?

## Comment 1
Author: BitteS

Enda gångerna jag använder skärmen är när jag knäpper kort långt ner eller långt upp så det är omöjligt att titta i sökaren,  man kan ju vinkla skärmen och se bra ändå vid dessa specifika tillfällen.

## Comment 2
Author: Anna

Har en systemkamera och kan alltså enbart använda sökre. Men även på kompaktkameror föredrar jag sökaren.

## Comment 3
Author: Niklas

Alltid sökaren för att minska skakningsoskärpan.

Vänliga hälsningar

Niklas

## Comment 4
Author: Puma77

Fotograferar mycket insekter o de kan ju sitta långt in i buskagen. Det gör att det är lättare för mig att använda skärmen då jag kan sträka in kameran bara cm från insekten o trycka av.

Skulle jag använda sökaren skulle jag mest troligtsvis skrämma bort dem långt innan jag skulle få en chans att ta ett bra kort.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Sökaren ^^

## Comment 6
Author: Katter3

Sökaren på systemkameran och skärmen på den kompakta.

## Comment 7
Author: Lininaa

Sökaren ^^

## Comment 8
Author: Cavello

Sökare på systemen och displayen på den kompakta.

## Comment 9
Author: gurin

Har sysetmkamera och använder mestadels sökaren. Dock inte vid makro, inte heller när jag använder stativ. Ofta kan man få mycket bra bilder med kameran i knät, på ett bord eller på marken och då används alltid skärmen.

Detta är en av fördelarna med Olympus E330, att man kan välja och fortfarande ha en systemkamera. Jag komme förmodligen aldrig att gå tillbaka till en systemkamera utan denna möjlighet och hoppas därför att Olympus och Panasonic/Leica kommer att forstätta att utveckla kameror med Live view A och inte bara B som finns på de nyare E410 och E510.  

mvh/gurin

## Comment 10
Author: neonrosa

Skärmen, eftersom jag har kompaktkamera. Om jag tittar i sökaren och knäpper av blir det lite konstigt.

## Comment 11
Author: fotokrafs

Ja, kompakta digitalkameror brukar väl inte ha någon sökare alls (bara ett litet hål rakt igenom. Vad är meningen med hålet?)

## Comment 12
Author: bildochfoto

Ibland testar jag att skjuta från höften....Det är roligt men det brukar inte bli några bra bilder...har inte blivit ännu i alla fall

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Söker, då jag har en systemkamera har jag vant mig vid det och tyker att det är lättast :P

Mvh [Sara](http://sara.ekstroem.nu/ "Http://Sara.ekstroem.nu")

## Comment 14
Author: iken

När man läser den här tråden kan man dra 2 slutsatser:  
  
\-Ägare till systemkameror använder oftast sökaren. Även yngre individer.  
\-Ägare till kompaktkameror kollar ofta genom skärmen.

Så är det dåliga skärmar på systemkameror eller varför använder så många sökaren? Förutom att skärmen kan vara lite svår att se om det är extremt solljus, vad finns det för fördel att använda sökaren? Någon nämnde skakningsoskärpa, det stämmer ju om man är inomhus och saknar bildstabilisering. Utomhus tappar argumentet.

## Comment 15
Author: Christoopher

Folk med systemkamera använder sökaren för att det oftast inte finns något annat sätt. Man kan m.a.o inte kika på displayen. Nu har det börjat komma "live view" på några modeller, dock inget jag själv skulle/kommer börja använda.

## Comment 16
Author: Shallow

Jag tycker som  #2 Attlid också xp  jag är van med att använda sökaren ^^

## Comment 17
Author: Kattapult

Sökaren på min systemkamera. Skärmen på kompaktkameror :)

## Comment 18
Author: jojjehanna

Har bara systemkamera så sökaren.

## Comment 19
Author: Jojaton

Alltid sökaren, om det nu finns.

## Comment 20
Author: Kristiansson

Samma som de flesta  Jag har en systemkamera så har inte mkt alternativ men jag tycker det är bättre med sökare än kolla på skärmen

## Comment 21
Author: iken

Jaså, så skärmen är missvisande på SLR? Uppdateras de ej? Låter väldigt märkligt i mina öron.

## Comment 22
Author: Martin

#21 På de flesta systemkameror **kan** man inte använda skärmen. Man kan bara se det tagna fotot efteråt. Nu har det börjar komma några dslr-modeller med "live-view" och på de skall man kunna se motiven även via skärmen.

## Comment 23
Author: Gertb

Oj vad många som fortfarande föredrar sökaren, blev lite förvånad då man ute på stan och evenemang etc. nästan uteslutande ser folk stå och fladdra med sina skärmar.

Själv tycker jag en del av själva fotokänslan försvinner via skärmen. När man fotar genom sökaren så finns bara man själv och motivet, men genom att använda skärmen tappas en del av koncentrationen beroende på att man ser så mycket mer och tar upp synintryck från omgivningen om än omedvetet.

Men jag tror att ungdomar i dag kommer att bli specialister på att ta bra bilder även via skärmen då alltfler kameror nuförtiden tyvärr saknar sökare.

## Comment 24
Author: Titti

Oftast genom skärmen, ibland sökaren. Men min sambo föredrar sökaren, och vi använder samma kamera.
