# Bildkritik (M)
Author: [Borttaget]

Var ute och fotade lite idag 🙂 Tycker ni att den här typen av redigeringen är ful? Av någon anledning gillar jag att dra ner contrasten.... Det kanske bara är något jag fått för mig är snyggt?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Bild två.

## Comment 2
Author: Bagtjesen

Bra plåtat, men det var ju redigeringen (=beskäringen?) du vill ha kritik på.?

Rent allmänt blir vägen för dominerande, och rätt fram.  

Den liggande bilden innehåller för lite av trädkronorna. Trots relativ vidvinkel skulle jag nog ha gått några steg längre baåt, och dessutom gått lite ner åt höger (i sluttningen?). Varför inte skita/blöta ner skorna?  

Den stående (första) bilden innehåller meer av trädkronorna, men även där skulle bilden tjänat på ett annat förhållande till vägen.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Tack! =) Det var mest färgerna/contrasten jag menade, men beskäringen är ju också kul att få lite konstruktiv kritik på! Hahah får aldrig till mina beskäringar tydligen :(

Det var bara ett par snabba bilder då jag och min pojkvän var på väg hem och han inte gärna vill stå och vänta.

## Comment 4
Author: JNN

Tycker att det beror på, det går nog inte säga nåt generellt, men som regel ökar jag nog kontrasten, med vissa undantag.

Tycker att det tenderar att se lite dassigt ut i bland.

Här funkar det ändå rätt hyfsat, och vad det gäller kompet när det nu kommit upp så gillar jag första bilden lite mer, men den andra har lite mer av den rödgula höstfärgen i loven i trädet till höger, det är också ett plus i kanten.🙂

## Comment 5
Author: Bagtjesen

Ja då kan jag konstatera att JNN håller med mig - en kombination av de båda hade varit bättre 😃.

När det gäller kontrasten så är det svårt att säga, bilderna är ju inte i särskilt låg kontrast, när man ser de så här lite lågupplösa och komprimerade. Jag har inte det objektivet själv så att jag vet hur kontrastrik bilden brukar bli. Normalt för det nikkor 18-105 som jag har så är det lite för soft och behöver åtgärdas uppåt - men inte mycket.

Om du har D3100 inställt på att spara Jpg i högsta upplösning så blir det väl ca 4-6 MB, att då jämföra med den lilla information som finns kvar i 275KB (ca en femtondedel - en tjugotvåondedel) är ogörligt!  

Det är också svårt att avgöra vad som är för mycket kontrast i bilder som redan är så kontrastrika - och hela bilden ligger åt det mörka hållet - nästan allt ligger på den mörka halvan i histogrammet. Och till "syvende och sidst" - om du uppfattar bilderna som för kontrastrika , så testa i full upplösning hos några andra kompisar på deras bildskärmar för att se om det är en tendens i bilderna, eller om det är dina inställningar på bildskärmen som är för skarpa.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Vad menar du med kontrastrika #5 ? 🙂 Det kan nog vara så att det är min dator... 

#4 Förstår vad du menar med dassigt, men jag tycker nog att det är snyggt. Svårt att få till perfekt dassig bara. Haha.

Här är mer åt orginalbilden. Är den bättre? =)

## Comment 7
Author: Bagtjesen

#6 - kontrastrika var kanske inte rätt ordval fototekniskt, jag menar det i den vidare bemärkelsen -  i det här fallet mer betydelsen att det är många färger och många nyanser av de färgerna och "kontrasten" i det lilla är ju de gula (var och en små) bladen på marken, och i trädet till höger grågul bakgrund med fläckvisa rödare blad, liksom i busken i bakgrunden, nära mitten.

Men när jag ser "mer åt originalbilden" så även om bilderna inte är direkt jämförbara så är bilden omfång större. Och den senaste bilden är bättre. Att minska kontrasten för en hel bild gör nog att den blir murrigare, precis så som #4 JNN säger. Jag tycker det är att föredra att  individuellt i delar av bilden öka eller minska kontrasten.

En "plottrig bild" som den med alla löv-detaljer kan se mer kontrastrik ut än vad den egentligen är, och då är det nog fel med kontrast-spaken som patentmedicin.

Åter till det där med att kolla på andra skärmar varav en skärm skall vara av bra kvalitet och helst kalibrerad - Det är poppis med laptops numera men ders bildskärmar är oftast hopplösa och problematiska eller omöjliga att få till.

Den senaste bilden är mycket bättre, på mina kalibrerade skärmar. I hösten finns det trots allt så mycket ljus - varför inte låta bilden återspegla det?

## Comment 8
Author: JNN

#6 - Om den bilen är bättre, är nog upp till var och en, alla har vi olika tycke och smak. Det beror ju även på hur man vill visa upp sin bild. När du  själv är nöjd så får man väl kalla det för en bra bild. Sen vet man ju att andra har andra åsikter.

Men jag tycker nog faktiskt att den bilden blev trevligare, mycket beroende på att dom fina höstfärgerna framträder tydligare i den. Det betyder inte att jag tycker att dom två första bilderna är dåliga.

Dessutom är det bra att man vågar testa sig fram och köra sin grej och det är ju bra att man då får höra andras åsikter om vad som kan vara gångbart eller inte.

Men i slutändan väljer man själv hur det ska se ut!🙂
