Foto iFokus

Foto

Etikett: människor-ej-kritik
Läst 566 ggr
Yeahsussu
0

Rätten om att lägga upp bilder på andra

Hej! Jag började fundera över en sak. Om man fotograferar några vilt främmande människor på stan (i sånt format så att man verkligen SER vem personen är) , har man då rätt att publicera bilden utan deras tillstånd? Hur fungerar det där egentligen?

emmaa
0
#1

Det finns en artikel om detta här på foto.ifokus!

Yeahsussu
0
#2

Ah, bra tack! Borde ha kollat noggrannare innan jag postade denna tråd :)

Martin
0
#3

Jag gjorde ett nytt inlägg i den tråden, då PUL ändrades vid årsskiftet. Lägger in inlägget här också (dock inte så informativt, men bra att känna till att den är ändrad i alla fall).

Har inte satt mig in i ändringarna, men PUL är ändrad från och med 2007-01-01 och som jag förstått det skall det innebära lättnader i att publicera bilder på folk via internet. Har som sagt inte hunnit sätta mig in i ändringarna så jag kan vara fel ute (hmm, jag skulle ju sätta mig in i detta och nu har det gått drygt en månad, får nog ta tag i det där snart…).

mvh Martin

Mr_Miyagi
0
#4

Som jag förstått det är det ganska fritt fram att lägga upp bilder på nätet numera. Det man inte får göra är att "missbruka" systemet, alltså säg att du skapar en databas med åsiktsregistrering eller lägger upp bilder på någon i ett illvilligt syfte, t.ex. för att kränka någon. Det krävs m.a.o. mycket för att man som fotograf ska bli drabbad, vem avgör vad som är fel eller inte, känns som nåt som måste avgöras från fall till fall och det krävs nog något ganska grovt för att det ska tas upp i rättsak.

Ska se om jag kan hitta någon bättre formulering på detta.

bildochfoto
0
#5

PUL har ändrats sedan 1 Januari.  Eddie jag tycker du uttrycker dig med rätt ord. Jag har skrivit litet om ändringen i PUL.

Glitterlim
0
#6

Jag tror nog att det är bäst att fråga människan du tagit kort på innan du lägger upp en bild. För säkerhetsskull. Jag skulle inte tycka det var så kul om jag hittade en bild på mej på nätet utan att jag ´visste om den.

bildochfoto
0
#7

#6: Visst är det bäst att fråga personerna, men inte nödvändigt om det du publicerar inte kan uppfattas som kränkande. Jag tror inte att du kommer gå runt och fråga alla personer på en restaurant till exempel om du har tagit bilder och fått med bordsgrannen..

Triviala situationer får du alltså publicera utan att fråga personerna på bilden…

Martin
0
#8

#7 Fast om då den som hamnat med på bild är där med en person den inte borde vara där med… :o)

Själv är man blond och blåögd och förstod inte alls vad tv-killarna snackade om på en koncert för snart 10 år sedan. Jag och min flickvän satt och picnicade när det började hojtas i högtalarna att "om 5 minuter drar tv-kamerorna igång, koncerten och publiken kommer att filmas och det kommer att bli två tv-avsnitt som sänds till hösten… så om någon inte borde vara här, av ena eller andra anledningen, så rekommenderar vi att ni tar plats långt bak och i skogskanten"… (utomhuskoncert). Det var deras "friskrivning" för att någon skulle hamna på ett ställe de inte ville vara. Och då fanns väl knappt PUL, så det var väl rent etiskt kan jag tänka mig.

mvh Martin

Mr_Miyagi
0
#9

Det är och har varit helt ok att publicera bilder i tidningar, böcker, utställningar, på tv osv…även då film. Däremot så har man inte kunnat publicera bilder (och film) på internet hur som helst pga PUL, det som varit så sjukt med det. Man har inte fått lagra saker om folk i "digiatala arkiv", ska man hårdra det så räknas väl bilder man har på datorn också som ett digitalt arkiv. T.ex. väktare har ju åkt dit för att de fotat folk som klottrat. De hade använt digitalkamera och därmed "lagrat personuppgifter i digitalt arkiv", hade de fotat analogt så hade det inte varit något problem(!).

Sen får man så klart inte publicera bilder på folk om det är i marknadsföringssynpunkt, hit räknas även bilder som ligger på ett företags hemsida.

bildochfoto
0
#10

#8: det är bra att veta att tidningar, press och annan media inte innefattas av PUL utan där är det andra lagar som gäller.

PUL är snarare ett sätt att reglera "resten" så att säga. Den kom ju till med anledning av den snabba utvecklingen och att fler och fler publicerar.

Martin
0
#11

#9 Ang väktares rätt att fotografera på det sättet så styrs det även av andra lagar om jag inte minns den debatten fel. Det handlar ju om en form av tvångsmedel, att fotografera en person som är misstänkt för brott. Även polis och andra myndigheter "har lite problem" med sina fotoregister.

Däremot var det helt rätt ang sk sopspioner - de hade kunnat fotografera analogt men inte digitalt.

mvh Martin

Robert
0
#12

Att tänka på, fotografering på privat mark eller i privata byggnader så gäller värdens/ägarens föreskrifter. Exempelvis så går det inte att fotografera hur som helst på ett hotell eller på en linjefärja.

Hälsningar

Robert